5 PRO a 5 PROTI (FILIPÍNY) - Konyho Travel Blog

5 PRO a 5 PROTI (FILIPÍNY)

V následujících řádcích jsem sepsal 5 věcí, které se mi na Filipínách libí a které naopak.

5 VĚCÍ, KTERÉ SE MI LÍBÍ

 1. Angličtina
  Na Asii možná trochu nepředpokládané, ale angličtina je tu jedním z úředních jazyků. Pokud si zapamatujete pár základních slovíček, domluvíte se tu skoro všude. Anglicky snad nemluvili pouze staří lidé v odlehlejších částech (ale i tady jsme byli často překvapeni).
 2. Cenová dostupnost
  Stejně jako Thajsko, i na této dovolené byl nejdražší let z Evropy. Nemá cenu si sem vozit mnoho věcí … stravujete se levněji než v ČR, bydlíte levněji a cestujete levněji. To nám umožnilo cestovat jen s jedním batohem na hřbetu.
 3. Úsměv zdarma
  Lidi na nás tady ve většině případů působili hrozně pozitivně, sotva se uživí, spí na lavičce, žijí často opravdu v bídě, ale culí se na Vás už z dálky :-) Usmát se prostě patří k jejich dennímu chlebu a neočekávají za něj hned útratu.
 4. Příroda a čistota moře
  Líbí se mi, jak na rozdíl od Thajska tady více dbají na přírodu (alespoň takový jsem nabyl pocit). Turistický ruch a pokročilost doby mi tady ještě nepřijde tak silná. Taky moře je tu krásně čisté, narazili jsme na různé pláže, ale ve většině případu to byl křišťál.
 5. Umění vidět příležitost
  Občas se až divím, kde všude najdou Filipínci příležitost vydělat. V Manile se k nám třeba připojil pouliční kluk s tím, že nám ukáže kde je autobusové nádraží (ačkoliv jsme to věděli) a když jsme byli v cíli, chtěl po nás tohoto průvodce zaplatit. Když jsme zase jednou zaparkovali motorku u pláže, přiběhl děda s tím, že mu máme zaplatit parkovné. Potom stojíte na rušné křižovatce v zácpě a zaťuká vám na okno Filipínec s nabídkou čerstvého svazku květů na provonění auta :-) Jsou šikovní, a kde to jde, tam se vám někdo snaží něco udat.

 

5 VĚCÍ, KTERÉ SE MI NELÍBÍ

 1. Zběsilost řidičů
  Pokud jste četli některé mé články, mohli jste postřehnout mé zkušenosti se zdejšími řidiči. Kdyby to byl jedna zkušenost, mávnu rukou a přiřadím to k náhodě, ale za náš pobyt na Filipínách jsme potkali tolik šílených řidičů, že jsme jim to už neodpárali. Vzali jsme si třeba noční autobus s tím, že se vyspíme, ale kvůli „řezání“ zatáček řidičem jsme oči nezavřeli. Hodně z nich jezdí vážně šíleně, ale jedno jim musím nechat – UMÍ jezdit šíleně.
 2. Smog v ulicích
  Evropskou emisní kontrolou by tady vážně moc prostředků MHD neprošlo 😀 Z autobusů a dalších motorových vozidel se čadí že občas naivně zadržujete dech. Někteří motorkáři jezdí s rouškou či šátkem, aby to přímo dýchat nemuseli. Smogové znečištění tu je celkem značné :(
 3. Prostor pro pasažéry
  Jasně, tohle je jen náš problém, jsme příliš vysocí, ale když už jedete XYZ kilometr jejich vyhlášených tricyklem, přestane se Vám líbit mít celou cestu nahnutou hlavu proto, protože je to prostě dělané na Filipínce, kteří jsou svým vzrůstem o dost menší. To samé platí pro místo na nohy v autobuse či v jejich jeepney.
 4. „Hello sir“
  Kdo jste na Filipínách byl, určitě víte o čem mluvím. Prodejci, obsluha, úředníci … všichni Vás oslovují „sir“, v překladu „pane“. Což o to, kdyby to řekli jednou na začátku rozhovoru, ale my to slyšeli pořád a už nám to hrozně lezlo na nervy 😀 Hello sir … Yes sir … Thank you sir. Na ulicích na vás pokřikují taxikáři „Kam jedete, sir?“ … „Chcete taxi, sir?“. Bylo to už moc a za to slovíčko bych poslední dny vraždil :-)
 5. Bohužel
  Pátý bod jsem nevymyslel, chtěl jsem jen zachovat symetričnost článku.

 

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked