Můj checklist - Konyho Travel BlogKonyho Travel Blog

Můj checklist

Co si zabalit na cestu a triky

 

Mnoho jsem toho neprocestoval, ale maličko času jsem již na cestě strávil a tady jsou věci, které jsem se naučil dělat nebo zabalit si ještě před odletem, plánuji-li být déle delší dobu.

 

Co udělat

 

 • Dát plnou moc někomu blízkému

jsou jednoduše úkony, které elektronicky nevyřešíte a dokáže Vám to ušetřit spoustu času a případné komplikace (např. při převzetí zásilky pouze adresátovi, při operaci s bankovním účtem, při nutnosti podpisu nějaké listiny vlastnoručním podpisem). Jsou ovšem případy, kdy Vám ani tato plná moc nepomůže (např. prodloužení mezinárodního řidičského průkazu).

 • Zařídit mezinárodní řidičský průkaz

Záleží kam konkrétně míříte. V rámci EU toto není potřeba. Cena se pohybuje tuším kolem 100 Kč, vše vyřídíte na dopravím inspektorátu na počkání.

 • Oskenovat doklady

Oskenování dokladů mi již několikrát velmi pomohlo. Když už nic, tak budete mít v ruce alespoň něco při jejich ztrátě. Doporučuji si soubor uložit např. v e-mailové schránce nebo nějakém soukromém úložišti. ale POZOR – neskenujte platební kartu z obou stran – to lze snadno zneužít.

 • Nastavit Vzdálenou plochu na PC

Protože se živím tvorbou videa, používám poměrně velký osobní počítač, který na své cesty nevozím. Pokud však potřebuji něco operativně řešit z druhé strany světa – nainstaluji na počítač doma program, díky kterému se na své PC můžu připojit zabezpečeně přes internet. Využívám TeamViewer (zdarma).

 • Důležitosti do cloudu

Cloudový prostor je soukromé úložiště na internetu, na které se můžete připojit odkudkoliv, a v případě kráděže tak máte vše potřebné zálohované. Osobně tam mám např. cestovní pojištění, letenky, materiály ke studiu, kopie dokladů, ale také např. hudbu a fotografie. Když se mi tedy stane, že mi na cestách ukradnou úplně všechno – mám alespoň toto online. (doporučuji Dropbox nebo Mega.co.nz)

 • Kartičku pověřené osoby na poštu

Česká Pošta nabízí prodej tzv. kartičky k pověření osob přebírání Vaší pošty. Stojí to pár korun a platnost je na 3 roky (tuším, že na kartičce mohou být až 3 jména).

 • Letenky/Jízdenky do mobilu:

Již se mi stalo, že jsem se s pracovníkem na odbavovací přepážce letiště dohadoval o mém váhovém limitu, tvrdil, že jsem svůj limit přestřelil a budu muset zaplatit nadváhu. Já jsem se ovšem nedal a letenky hned ukázal v pdf souboru v telefonu. Následně pracovník vše překontroloval a nakonec jsem si prosadil svoje (někdy se prostě stane, že je váhový limit vyjednaný nestandartně a je uveden až „poznámkách“ samotné letenky). Alternativou je samozřejmě letenky vytisknout (ale my šetříme přírodu, ŽE)

 • Absolvovat lékařskou prohlídku a zjistit si očkování

Toto je hodně individuální. Ale pokud míříte někam hodně do neznáma, určitě doporučuji navštívit očkovací centrum a nechat se naočkovat nejnutnějším. Dále také doporučuji lékařské prohlídky (předejdete tak případných dohadům s pojišťovnami, že jste např. vycestovali již s nějakým zraněním apod.). Předejdete také případně zbytečným návštěvám doktora v zahraničí (někdy je nutné si část ošetření hradit – zde jsou i velmi choulostivým tématem zuby).

 • Domluvit si tajné heslo

Přiznám se, osobně jsem to ještě nepraktikoval, ale když tak nad tím přemýšlím – učiním tak. Bylo by možná fajn domluvit si s nejbližší rodinou frázi či nějaké „heslo“, které dá rodině jasně vědět, že jste v nebezpečí. Snad to nezní jako paranoia, ale představte si situaci, kdy se stanete obětí únosu a únosce Vás bude nutit mluvit stylem, že je vše v pořádku 🙂

 


 

Co si zabalit

 

 • Externí zdroj (PowerBanka)

Tohle je spása dnešních cestovatelů 🙂 V závislosti na kapacitě Vám dokáže např. 5x nabít telefon/kameru a staně se tak mnohem více nezávislými.

 • Multifunkční nůž

Tahle sranda mi také mnohokrát pomohla. Obsahuje např. nůžky, kleště, pilku, šroubováky, otvíráky. Super věc.

 • Žvýkačky

Každý to má trošku jinak, ale já celkem těžce snážím převýšení při stoupání a klesání letadla. Žvýkání mi pomáhá.

 • Univerzální měnu

Je fajn mít při sobě vždycky pár EURO nebo dolarů, někdy se vyskytnete v situaci (např. při stopoveru) kdy zrovna nelze platit kartou a naše korunky Vám nikdo nevymění za místní měnu. Eura Vám snad smění úplně všude.

 • 2 telefony / DUALSIM telefon

Využívat svého domácího čísla pro komunikaci či internet v zahraničí je mnohdy dražší, než v případě, že si pořídíte SIM kartu cizí země. Protože potřebuji být k dispozici na svém domácím čísle a zároveň bych rád využíval mobilního internetu v zahraničí za rozumné peníze, vozím si také 2 telefony.

 

**** SEZNAM POSTUPNĚ AKTUALIZUJI ****