Zpožděný let - jak získat odškodné (NÁŠ PŘÍBĚH) - Konyho Travel BlogKonyho Travel Blog
Zpožděný let – jak získat odškodné (NÁŠ PŘÍBĚH)

Zpožděný let – jak získat odškodné (NÁŠ PŘÍBĚH)

Věděli jste, že když se Váš let zpozdí o více jak 3 hodiny, máte automaticky podle rozhodnuté Evropského parlamentu nárok na odškodné ve výši minimálně 250 EUR ? Já to nevěděl do té doby, než jsem na letišti zažil zpoždění 7 hodin.

Stale se to v červenci 2016, když jsem s kamarádem Matějem letěl natáčet svatbu do Londýna. Nešťastnou náhodu jsme museli letět velmi brzy, odlet byl plánovnaý na 06.00 ráno. Reálně to tedy znamená být na letišti již ve 4 ráno a když jste lajdák co balí až na poslední chvíli, nějaký spánek tu noc prostě nepřišel v úvahu. Letěli jsme schválně o den dříve, abychom si Londýn trochu prohlédli.

Všichni pasažéři čekali již u odletové brány daného letu když v tom se na světlené tabuli ukázalo zpoždění 1 hodina. Pohoda, nemáme kam spěchat. Jenže z hodiny byly 2, 3,4 … jednoduše to skákalo po 30 minutách – vopruz. Dostali jsme nakonec poukázku do letištního bufetu, tuším na 104 Kč – za to se na letišti moc nenajíte. Jako sladkou tečku na závěr nám po 6 hodinách pracovnice naší letecké společnosti Wizzair rozdává papír s tím, že let je z technických důvodů zrušen a máme možnost letět jiným … ten den ovšem už žádný nenabízeli. Než jsme papír dočetli slyším další hlášení – “Letadlo bude do 30 minut připraveno k odletu.”

zpožděný let- náhrada

V tom jsem si uvědomil, že jsem si vyjímečně na tento výlet sjednal kvalitnější cestovní pojištnění od AXA pojišťovny, která ve shnutí pojištění píše mimo jiné také “Zpožděný let – 500  Kč za každou hodinu”. Tak ještě před nástupem do letadla listuji kompletními podmínkami pojištění a zjišťuji, že je to sice pravda, ale až od 5 hodin a více. Tak jsem to neřešil.

Než jsme nastupovali, všiml jsem si jak si každý fotí odletovou tabuli. Moc dobře věděli proč. Pokud totiž chcete uplatnit nějaké odškodné, je to jedna z podmínek (důkazů) při domáhání se náhrady.  Schoval jsem si pro jistotu také palubní lístek – později jsme zjistili, že i ten byl nutností. Co jsme ovšem nevěděli bylo, že si máme při příletu do destinace nechat vypsat potvrzení o zpoždění. Nakonec jsme to zvládli i bez něj.

Nárok na odškodnění nemáte, bylo-li příčinou něco, co letecká společnost nemohla ovlivnit – počasí například. Jenže pilot v letadle nám ohlásil, že závada byla na anténě letounu a museli ji vyměnit za novou. Tady ale POZOR! Ačkoliv se jedná o příčinu, kterou letecká společnost mohla ovlivnit (například vypravením náhradního letounu, včasnější technické prohlídky) – bude nejspíše tvrdit opak a dostat z ní odškodné nebude snadné. Já to ale přesto zkusil s tím, že je to všechno přece hrozně “jasné” a není důvod, aby se společnost bránila částku nevyplatit. Opak byl pravdou. Zkráceně mi společnost napsala, že závadu nemohla ovlivnit a nemám tedy nárok na odškodné. A tady přichází  ta super hodnotná informace mého článku. Jste připraveni?

Vasenaroky.cz - právní zastoupení zpožděný let

Vasenaroky.cz – právní zastoupení zpožděný let

Po malém hledání na netu jsem našel společnost VašeNároky.cz, která pomáhá lidem vyhámat jejich odškodné. Je to právní kancelář, kde jednoduše popíšete svůj problém, dodáte podklady (důkazy) a podepíšete plnou moc, aby Vás mohli zastupovat v dnaém sporu. Kolik to stojí?

Pokud společnost spor vyhraje, vezme si asi 20% z toho, co “vysoudí”. Pokud spor nevyhraje, nehradíte nic. Trvalo to asi 3 měsíce a odškodné mi přistálo na bankovním účtu. Vše se nakonec vyřešilo mimosoudním sporem. Neměl jsem co ztratit a nakonec jsem za letenky v hodnotě 2.000 Kč dostal odškodné 10.000 Kč. Firmě patří velké díky, zejména Mgr. Petru Novákovi.

Takže až se Váš let příště zpozdí, nezapomeňte:

  • Vyfotit odletovou tabuli (v místě odletu)
  • Vyfotit příletovou tabuli (již v destinaci)
  • Uschovat palubní lístek
  • Nechat vystavit potvrzení o zpoždění (již v destinaci)
  • Nebýt liní a domáhat se odškodného 🙂

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked